27.5.12

Raudonasis Vilnius. Parkai

1. Jubiliejine dainų ir šokių šventė Vilniuje, Vingio parke 1960m. (iš knygos "Vilniaus miesto istorija" 1972m.)  2.  Puškino skveras 1956 m. 3.  Jaunimo sodas 4.Jubiliejine dainų ir šokių šventė Vilniuje, Vingio parke 1960m. (iš knygos "Vilniaus miesto istorija" 1972m.)
Kultūros ir poilsio parkai yra gyventojų sveiko ir kultūringo poilsio centrai, taip pat puikus miesto papuošalas. Jų Vilniuje yra keli: Vingio parkas, Jaunimo sodas, Puškino skveras, Kalnų parkas.
Didžiausias yra Vingio miškas - parkas vakarinėje miesto dalyje, apimtis beveik 100 ha, iš trijų pusių supamas Neries upės vingio. Parko centre įkurta didžiulė estrada, pradėta statyti 1957 m. 1960 m . estradoje pirmą kartą įvyko dainų ir šokių šventė Tarybų Lietuvos dvidešimtmečio proga. 1965 m. iš visos respublikos į Vingio parką susirinkę daugiatūkstantiniai dainininkų  ir šokėjų kolektyvai pažymėjo Tarybų Lietuvos dvidešimt penkerių metų sukaktį. Estradoje  organizuojami koncertai sutraukia į Vingio parką tūkstančius žiūrovų.
Parke nutiestas mažasis vaikų geležinkelis su trimis stotimis. Pirmą kartą po karo jis buvo atidarytas 1946 m. ir nuo to laiko veikia kiekvieną vasarą. Be to, dešinėje vingio parko pusėje, einant estrados link, yra vaikų pasaulis, kuriame mažieji lankytojai gali paskraidyti lėktuvais, pasisupti karuselėje ir kt.
Kitoje miesto pusėje, prie Vilnios, yra jaunimo sodas (dabartinis Sereikiškių parkas), kurį po karo įrengė miesto jaunimas. Jame pastatytas kino teatras "Vasara", įrengta muzikos estrada, šokių paviljonas, taip pat vaikų kampelis. Čia įtaisytos supynės, karuselės, rengiamos įvairios pramogos.
Gedimino kalno papėdėje yra Puškino skveras. Per šį skverą eina takai į Pilies kalną (dabartinis Gedimino kalnas) ir istorijos - etnografijos muziejų, todėl, ypač vasarą, čia gausu lankytojų ir ekskursijų. Didžiojo rusų poeto kūrybos gerbėjai dažnai padeda gėlių prie Puškino paminklo.
Už Vilniaus esančiose aukštumose 1955 m. buvo pradėti darbai, įrengiant Kalnų parką. Masiniams pasirodymams buvo parinktas natūralus amfiteatras - tarp kalnų esantis slėnys, ir ta vieta pavadinta Dainų slėniu. Jame 1956 m. ir 1957 m. vyko Vilniaus miesto dainų šventės, kuriose dalyvavo tūkstančiai žmonių. Dabartiniu metu jame organizuojami respublikiniai renginiai.

P.S. Nepamiršk pasiskaityti plačiau apie dingusius parkus spustelėjus ant palinkintų žodžių. 


Print Friendly and PDF
Citata iš: "Vilniaus miesto istorija. Nuo Spalio revoliucijos iki dabartinių dienų" (1972 m. "Mintis")