19.9.13

Blynai, karmos ir kiti džiaugsmai. I dalis


Be penkiolikos šešios vakaro. Saulė jau grasinasi slėptis už horizonto, o mes, aš ir šaunioji draugužė Ana, apsikarsčiusios daiktais lipame į vintage vagoną. Mano lagaminas toks didelis, kad net netelpa. Užstatome praėjimą. Visi draugiški - niekas nieko nesako. Traukinys pajuda ir mes per keturias kelionės valandas apmąstome tai, kas buvo prieš metus ir tai, kas vyks ištisas dvi savaites. Na dar suėdėme visus sausainius, išklausėme pusę Anos grojaraščio ir sužaidėme stalo žaidimą. Pagaliau, traukinys sustoja ir mes su  šimtu skautų patraukiame link Telšių stoties. Nuo čia viskas ir prasidėjo.


Pirmoji diena prasideda Urtės ir Ievos atvažiavimu. Ant durų kabo Anos užrašytas užrašas "Sveiki atvykę į darbo ir poilsio stovyklą". Dangus niaukias kaip pasiutęs, sinoptikai pranašauja ilgalaikį lietų, tačiau mes optimistiškai ruošiamės filmuoti miške. Kai visi kostiumai buvo išlyginti, batai nublizginti, šukuosenos padarytos ėmė ir prapliupo. Nejuokinga. Pirmuoju kosminiu teko viską perorganizuoti. Apleistame svirne turim imituoti naktį. Iš lauko pusės kalam juodą plėvelę, ant veidų bėga nuo stogo vanduo. Apsikarstę skėčiais nešam šviestuvus ir įrangą. Daug (net labai) necenzūrinių žodžių. Bet... pirmasis clapboard'o taukštelėjimas ir pasipila dubliai, juokas, milijonas nepavykusių kadrų, bet kažką turim.
Vakare Urtė su Lioliku ir Boliku ir Ieva žaidžia kortom. Laiko pasiutusiai stinga, nes Urtė jau ketvirtadienį  turi išvažiuoti, taigi turim tris dienas. Aš, kaip visada, panikuoju, liepiu visiems sudarinėti veiklos (ką kada filmuojam) planą. Urtė padėjusi paskutiniaisias kortas paskelbia challenge'rį sau: 1 diena - 4 nufilmuotos scenos (kur vaidina ji) ir ant nutrinto lapuko pasirašo. Visi patraukia į lovas.

Per dieną nufilmuojam dvi scenas, aišku jei kažko nereikia perfilmuoti.  Urtės challenge'ris ištirpo kaip ledai po karšta saule. Visiems apnyksta mintis pasilikti čia ilgiau nei savaitę,  imam mikliau darbuotis. Visi ALD naujokai pagaliau įgunda šnekėti vakariniuose dienos komentaruose. Karmos.  Prieš tai kraustome močiutės namų svetainę ir ruošiamės rytojaus filmavimams. Gintukas kruopščiai darbuojasi lipniąja juostele ir klijuoja užuolaidas prie skersinių. Urtė iškepa didelį kalną blynų, visi gerai pavalgo. Bet... Gintukas, kaip ir pareitais metais, išvažiuoja. Apnykę blogos nuojautos įkalbam jį grįžti rytoj. Jis prisižada atvažiuoti 10 h traukiniu.

Rytas. Gintuko nė kvapo. Ruošemias filmavimui svetainėj pas močiutę. Urtė verda košę, tačiau ji būna per skani, visi noriai ją ragauja. Pirmieji kadrai baigiasi nesėkme. Lažinamės ar sulauksim 20 dublio. Julija vakariniame filmavime pametė mikrofono kotą, todėl mikrofoną pritvirtino prie šluotos galo. Praktiška - vienu galu įrašinėji garsą, kitu - šluoji grindis. Vakarop atvažiuoja Gintukas, tačiau situacija nepagerėja. Tekstas pinasi kaip pasiutęs, o Julija pareiškia, kad jai nepatinka girdėti. Viską atidedame rytojui. Kai kurie eina miegot (bet nesėkmingai), o kai kurie nusprendžia pasitikti saulę laukuose. Gražiai nuo pievų kyla rūkas.

Ketvirtąjį rytą visi negyvi. Miegojimo vidurkis siekė 2 h. Tačiau laikas spaudžia, kaip pasiutęs. Šiandien svarbi diena, važiuojam į Telšius filmuoti apleistoje buvusioje muzikos mokykloje. Šiek tiek po pietų sukrauname įrangą į bagažines ir visas ALD kolektyvas dvejais automobiliais patraukia link filmavimo vietos. Ten mūsų asistentai kruopščiai iškraudinėja įrangą, aktoriai šlapinasi (drabužius), grimuojasi mėlynes, o mes su Julija klijuojam Lenino portretą. Gintas iš automobilio atsineša sovietinę karininko uniformą, guminę lazdą ir antrankius. Ana su Ieva nepraleidžia progos susirakinti, tik raktas buvo pas Gintuką, kuris išlydėjo Urtę į stotį... Ant grindų pilna tinko, varvantys aktorių drabužiai jį ištirpina. Aš befilmuodama prašliaužiu keliais. Tampu visa balta. Ieva sėdi ant dviejų stalčių, nes neradom daugiau kėdžių. Jai, kaip ir Anai, baisiai šalta, o mes trokštame iš karčio. Žvaigždutės ir cigarečių kvapas sklando ore. Močiutė atveža saldainių. Visi išsiilgę godžiai juos valgo. 8 vakaro pagaliau baigiame darbus. Visi po paros be miego, jaučiasi siaubingai, tačiau dar įsiruošiam pagaudyti 3G interneto pievose. Ieva iškėlusi aukštai Ipadą jį pagauna. Laimei, ryt paskutinė filmavimo diena.


Ryte sau leidžiame ilgiau pamiegoti. Paprastai kėlėmės 9 h. Visiems jau rauną stogą nebelieka nei jėgų nei susikaupimo nufilmuoti paskutiniausias scenas Ubiškėj. Gal ilgiau nei valandą sėdėdamos ant žvyrkelio aš ir Ieva juokiamės iš nieko. Tai buvo ženklas, kad mums jau tikrai nelabai gerai. Galiausiai nufilmavom. Tada kuopėm namus, šventėm filmavimo pabaigą ir tyliai mąstėme, kad susitiksim labai greitai - jau kitą savaitę, naujam filmavimo maratonui. Ieva pasiėmė senelis, kartu išsivežė ir Juliją, o mes su Ana smagiai miegojom, dar miegojom ir dar miegojom ir svajojom kur dar galima būtų pamiegoti.
Artėjo nauja filmavimo savaitė Vilniuje.

Jei ką pamiršau iš pirmosios savaitės priminkit!